0

Afghánská opiová válka

Až se na konci měsíce sejdou na summitu v Rize předáci NATO, bude nad touto slavnostní událostí viset mrak: afghánské opium. Afghánistánu hrozí nebezpečí, že sklouzne zpět do rukou teroristů, povstalců a zločinců, a jádrem těchto potíží země je opiový obchod v řádech miliard dolarů. Vysoce postavený generál NATO James Jones označil drogy za „Achillovu patu“ Afghánistánu.

Letošní rekordní úroda 6100 tun opia bude stát za nezákonnými příjmy převyšujícími 3 miliardy USD – což odpovídá bezmála polovině afghánského HDP. Zisky pro drogové překupníky dále v řetězci budou ještě téměř dvacetkrát vyšší.

Opiové peníze korumpují afghánskou společnost od nejvyšších pater až po ta nejnižší. Tajné úmluvy na nejvyšších místech umožňují vozit do země nákladními auty tisíce tun chemických složek potřebných k výrobě heroinu. Ozbrojené konvoje bez potíží v zemi převážejí nezpracované opium. Občas se na tom podílejí i armádní a policejní vozidla. Zbraně a úplatky zajistí, aby vozidla nerušeně projížděla přes kontrolní stanoviště. Opiáty volně proudí přes hranice do Íránu, Pákistánu a dalších středoasijských zemí.

Opiová pole zámožných majitelů půdy zůstávají nedotčená, neboť místní úředníci jsou podplaceni. Hlavní překupníci se nikdy nedostanou před soud, protože soudci jsou upláceni nebo zastrašováni. Vysoce postavení státní úředníci si ukrajují své opiové výnosy nebo úplatky za to, že mlčí. Je zvrácené, že někteří guvernéři provincií a státní činitelé jsou v drogovém obchodu sami významnými hráči.