nudi1_ABDUL MAJEEDAFPGetty Images_woman Abdul Majeed/AFP/Getty Images

Jak potratové pokrytectví zabíjí ženy

KISUMU, KEŇA – Odpor vůči potratům je tak intenzivní, že i tam, kde ženy mají právo ukončit těhotenství, může být mimořádně obtížné získat přístup ke službám nutným k uplatnění tohoto práva. Ještě horší je, že odpůrci potratů mají sklon přehlížet pochybení dohánějící ženy do situace, kdy vůbec o potrat usilují.

Z morálního hlediska lze nalézt silné argumenty, proč je lepší respektovat osobní svobodu a tělesnou autonomii ženy než ji nutit, aby dávala všanc své zdraví nebo psychickou pohodu nechtěným či nebezpečným těhotenstvím. Vzhledem k tomu, jak je toto téma zamořené dezinformacemi a zakalené pomýlenými argumenty, však politické debaty často nikam nevedou, pokud se potraty nezasadí za prvé a především do zdravotnického rámce.

Vezměme si například Keňu. Přestože má tato země jeden z nejpokrokovějších potratových zákonů v Africe – žena má právo ukončit těhotenství, pokud „existuje potřeba naléhavé léčby, jsou ohroženy život či zdraví matky nebo to připouští jakýkoliv jiný psaný zákon“ –, přetrvávající odpor vůči potratům brání jeho uplatnění. A to nemluvíme o ženách, které tato pravidla ani nesplňují.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/O1ykvbScs