ac26b80246f86ff811c58d09_jk7.jpg Jon Krause

Univerzální knihovna

MELBOURNE – Učenci dlouho snili o univerzální knihovně, která bude obsahovat vše, co kdy bylo napsáno. A pak v roce 2004 společnost Google oznámila, že začne digitálně skenovat všechny knihy obsažené v pěti hlavních vědeckých knihovnách. Utopická knihovna se náhle zdála na dosah.

Taková všeobecná digitální knihovna by byla dokonce ještě lepší, než si kterýkoliv dřívější myslitel dokázal představit, poněvadž všechna díla by byla dostupná všem, kdekoliv a kdykoliv. Knihovna by navíc neobsahovala jen knihy a články, ale i obrazy, hudbu, filmy a všechny ostatní formy tvůrčího vyjádření, které lze v digitální formě zachytit.

Plán společnosti Google však měl háček. Většina děl obsažených ve vědeckých knihovnách je stále chráněná autorskými právy. Google uvedl, že naskenuje celou knihu bez ohledu na její copyright, ale že uživatelům hledajícím v knihách chráněných copyrightem se zobrazí pouze část textu. Společnost tvrdila, že tato úprava splňuje podmínky „spravedlivého užívání“, a proto ji zákony o ochraně duševního vlastnictví umožňují stejně, jako člověku umožňují citovat z knihy jednu nebo dvě věty za účelem recenze či diskuse.

https://prosyn.org/iqOfbaJcs