Triumf „staré Evropy“

V boji o světový pohár sice Itálie porazila Francii, skutečným vítězem je ale „stará Evropa“, jíž se kdysi vysmíval Donald Rumsfeld. Konec konců, kdo by předvídal finále Mistrovství světa ve fotbale mezi Francií a Itálií? Vypadá to, jako by národní týmy obou „churavých pacientů Evropy“ cítily povinnost změnit obrázek své vlasti ve světě.

Co se Italů týče, po korupčních skandálech, jež málem potopily Il Calcio, fotbalovou ligu italského premiéra, bylo zapotřebí, aby národní mužstvo rehabilitovalo hru v očích svých spoluobčanů. Avšak globálněji vzato, jako by se „stará Evropa“ rozhodla, že nastal čas uvést věci na pravou míru a dokázat, že je dynamičtější než nově vznikající síly světa.

Vskutku, v nové globální rovnováze sil, kde se fotbal proměnil v mnohem víc než jen sport, je Evropa opět velice energicky přítomná. To, co se teď před našima očima po čtyři týdny odvíjelo, byla moderní a zjednodušená verze soustavy rovnováhy sil, jež vévodila Evropě i světu v osmnáctém a devatenáctém století.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/mNNSDzO/cs;