0

Pocta zlu

V květnu si svět připomene 60. výročí konce druhé světové války v Evropě. Namísto šťastných příprav na tuto událost jsou však pobaltské země Estonsko, Lotyšsko a Litva – které sotva před 15 lety získaly zpět nezávislost ztracenou ve druhé světové válce – neklidné.

Hlavy států všech tří zemí dostaly pozvání k účasti na přehlídkách na oslavu vítězství Rudé armády nad nacistickým Německem, které se budou konat v Moskvě. Pořadatel těchto oslav, Rusko, přitom pod pláštíkem Sovětského svazu sám způsobil válku – nejkrvavější v evropských dějinách –, jejíž konec se nyní oslavuje. Jistě, SSSR tuto válku vyprovokoval v tandemu s Adolfem Hitlerem, avšak jeho zodpovědnost se nedá popřít.

Pořádáním oslav na Rudém náměstí, jímž se staví sovětské vítězství do popředí, dnešní Rusko zároveň oslavuje své zisky z této války. Jedním z těchto zisků byla i moje země, Litva, jejíž začlenění do Stalinovy říše provázel bezpočet tragédií. Na rozdíl od Německa přitom Rusko nikdy neuznalo zodpovědnost za válku ani za masové hroby nevinných.

A tak je dnes bývalý zajatý národ zván k oslavám svého zajetí. Právě proto se téměř všem Litevcům – a vlastně většině obyvatel pobaltských zemí – dělá špatně od žaludku při představě, že si jejich vedoucí představitelé budou toto výročí připomínat v Moskvě. Estonci, Lotyši a Litevci však nejsou jedinými Evropany, kteří by měli tyto pocity mít.