Vhodná doba k experimentům

CAMBRIDGE – Světová ekonomika vstupuje do roku 2009 s větší nejistotou (a úzkostí) než do kterékoliv jiného roku v nedávné době. Ačkoliv se zdá, že se finanční krizi podařilo omezit na Spojené státy a Evropu, její plné důsledky nebudou ještě nějakou dobu zřejmé. Rozvinuté země zažívají nejhorší ekonomický pokles od velké hospodářské krize. Jak dlouhá a hluboká však tato recese bude a jak silně postihne rozvíjející se a rozvojové státy?

Odpovědi na tyto otázky neznáme částečně i proto, že důsledky budou záviset na počínání politických představitelů. Zareagují-li správně, světová ekonomika se může začít koncem roku 2009 zotavovat. Špatná politická rozhodnutí naopak zotavení přinejlepším oddálí a přinejhorším napáchají trvalé škody. Zde je seznam věcí, kterým je třeba věnovat pozornost.

Bude reakce USA dostatečně „smělá“? Barack Obama slíbil, že ano, čímž dal alespoň částečně vzpomenout na slavnou výzvu Franklina D. Roosevelta ke „smělému, vytrvalému experimentování“ z roku 1932, kdy velká hospodářská krize vrcholila. Obama má po svém boku skupinu prvotřídních ekonomů, což zaručuje, že se nedopustí ničeho nepředloženého. Okolnosti americké krize jsou však natolik výjimečné, že bude potřebovat poradce ochotné zkoušet nové a dosud neotestované nápady – jinými slovy experimentovat à la Roosevelt.

https://prosyn.org/QIfayNvcs