Příběh dvou amerických ekonomik

NEW YORK – Přestože Spojené státy nedávno vykázaly 3,5% růst HDP ve třetím čtvrtletí, což naznačovalo, že nejvážnější recese od Velké hospodářské krize je za námi, americká ekonomika je ve skutečnosti mnohem slabší, než oficiální údaje ukazují. Oficiální výše HDP mohou růst v ekonomice značně nadsazovat, neboť pomíjejí skutečnost, že podnikatelská nálada mezi malými firmami je mizerná a jejich výstup se stále prudce propadá. HDP ve třetím čtvrtletí, řádně korigovaný o tyto faktory, mohl být spíše 2% než 3,5%.

Příběh USA je vlastně historií dvou ekonomik. Ta menší už se pomalu zotavuje, ale ta větší je nadále v hlubokém a přetrvávajícím propadu.

Uvažme následující fakta. Třebaže oficiální americká míra nezaměstnanosti činí už 10,2 %, číslo vyskočí na obludných 17,5 %, když započteme zaměstnance s částečným úvazkem a ty, kdo se nechali od práce zcela odradit. A zatímco data z firem naznačují, že v posledních třech měsících zaniklo 600 tisíc pracovních míst, průzkumy domácností, zahrnující živnostníky a drobné podnikatele, ukazují, že míst ubylo o víc než dva miliony.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/mkKfSUO/cs;