Trvale udržitelné zotavení

NEW YORK – Globální recese, která momentálně probíhá, není pouze výsledkem finanční paniky, ale i základnější nejistoty ohledně budoucího směřování světové ekonomiky. Spotřebitelé se od nákupu domů a automobilů odklánějí nejen proto, že jejich bohatství utrpělo šrámy kvůli klesajícím cenám akcií a hodnotě nemovitostí, ale i proto, že nevědí, kam se obrátit. Mají riskovat nákup nového auta, když by ceny benzinu mohly opět raketově vzrůst? Dokážou po letošním děsivém vzestupu cen potravin naplnit své talíře?

Rozhodnutí o podnikatelských investicích jsou ještě tvrdší. Firmy se zdráhají investovat v době, kdy spotřebitelská poptávka prudce klesá a kdy čelí bezpříkladným rizikovým penále prodražujícím jejich půjčky. Navíc se potýkají s obrovskou nejistotou. Jaké typy elektráren budou v budoucnu přijatelné? Budou smět vypouštět oxid uhličitý jako v minulosti? Mohou si Spojené státy stále dovolit předměstský životní styl s rozpínajícími se domy v odlehlých zástavbách, které vyžadují každodenní dlouhé dojíždění auty?

Hospodářské zotavení bude do značné míry záviset na mnohem jasnějším pochopení směru budoucích hospodářských změn. To je především úkol pro vládu. Po zmateném a pomýleném vedení Bushovy administrativy, která nedokázala vytyčit jasný směr energetické, zdravotnické, klimatické ani finanční politiky, bude muset nově zvolený prezident Barack Obama začít rýsovat kurz, jenž definuje budoucí směřování americké ekonomiky.

To continue reading, register now.

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

Subscribe

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

https://prosyn.org/sR2wg4ucs