Strategie přežití pro Saúdskou Arábii

Vytrhly konečně bombové útoky, které otřásly Rijádem, královskou rodinu Saúdovců z jejich spokojenosti? Toto hrubé narušení netečnosti jejich veličenstev, jenž zapříčinili jejich poddaní, vyvolalo zuřivost a zlost a ovšem ještě něco jiného - strach. Znepokojení samozřejmě viselo nad Saúdskou Arábií už dříve, ale vládnoucí rodina si nic nepřipouštěla - dovednost popírat a potlačovat jsou politická umění, v nichž Saúdovci vynikají. Má-li režim vytvořit nějakou strategii přežití, bude teď muset znovu přezkoumat své základy.

Jak už to u vládnoucích rodin chodí, jsou Saúdovci velkolepě početní - je jich kolem 22 tisíc. Siroký rodokmen ale nezabránil kornatění tepen. Muži, kteří se dnes snaží udržet věci pohromadě, jsou nemocný král Fahd (84 let), jeho nevlastní bratr korunní princ Abdulláh (79 let) a dva vlastní bratři, ministr obrany Sultán (78 let) a ministr vnitra Najíf (75 let).

Pro starce je pochopitelně obtížné vyrovnat se s pádem předpokladů, na nichž celý život stavěli. Zřejmě nejbolestivěji ztracenou iluzí je to, že k bombovým útokům došlo v srdci domova Saúdovců v oblasti Nadžd, což napovídá, že vnitřní nepřítel je usazen blíže k trůnu, než se kdo nadál. Toto poznání je obzvláště zneklidňující, neboť Saúdovci si znepřátelili všechny skupiny kromě své vlastní. Jestliže teď mají budit nedůvěru někteří Nadždané, na koho se mají Saúdovci obrátit?

https://prosyn.org/S7o9lM2cs