Prezident na lavici obžalovaných

NEW YORK – Rozruch vyvolaný rozhodnutím Mezinárodního trestního soudu (ICC) obžalovat prezidenta Súdánu Umara al-Bašíra z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v Dárfúru je v jistém smyslu překvapením. Soud koneckonců nemá vlastní prostředky k tomu, aby v Súdánu někoho zatýkal, tím méně pak hlavu státu, která stojí v čele ozbrojených sil země. Stejně tak neexistuje vyhlídka, že by někdo v Súdánu zasáhl a realizoval prezidentovo zatčení. Hlavní žalobce ICC Luis Moreno-Ocampo sice vyjadřuje přesvědčení, že al-Bašír neujde spravedlnosti, avšak není jasné, jak k tomu dojde. Dojít by k tomu však mohlo.

Navzdory zdánlivé bezzubosti ICC vynakládají předsedové vlád a prezidenti mnoha zemí značné úsilí, aby obžalobu zablokovali. Jejich znepokojení přitom nepramení z názoru, že obžaloba je nespravedlivá – spíše jako by dávali najevo solidaritu s kolegou v čele státu.

Mezi ty, kdo odsuzují snahu postavit al-Bašíra před soud, patří nejen velké bloky členských zemí Organizace islámské konference a Africké unie, ale i mocné státy jako Čína nebo Rusko. Lze se jen dohadovat, zda některé z těch, kdo se na tomto odporu podílejí, nemotivuje obava, že by i oni sami mohli jednoho dne čelit obžalobám podobným těm, které proti al-Bašírovi vznesli soudci ICC.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/Mts3NU9/cs;