Partnerství v ohrožení

Irácká válka rozdělila Evropu na ,,starou" a ,,novou" a vyvolala nebývalé napětí ve vztahu mezi Amerikou a Evropou. Už téměř šedesát let je atlantické partnerství silou dobra, a to nejen pro Evropu a Severní Ameriku, ale pro celý svět. Jsou tyto vazby nenapravitelně narušené, nebo je lze obnovit?

Vzájemné vztahy se rozklížily znepokojivě rychle. V období po 11. září se i na předních stránkách francouzských novin psalo ,,Všichni jsme Američané". Začalo se zdát, jako by se nově potvrzovaly naše zásadně společné postoje a sdílené hodnoty, tak často stavěné na odiv.

Do roka všechno vypadalo jinak, obzvláště v Německu. Transatlantické partnerství bývalo kdysi základním principem německé zahraniční politiky - a přesto si německý kancléř vydobyl znovuzvolení s programem, který byl vnímán jako protiamerická platforma. Ačkoli některé jeho názory byly špatně pochopeny, je jasné, že Německo nebylo připraveno podpořit vojenskou akci v Iráku.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/CO9F46q/cs;