Pěkná mela v Nice

LONDÝN: Před sto lety se v anglickém humoristickém časopise Punch objevil kreslený vtip, na němž mladý a nervózní kaplan snídá u biskupa. Jí vejce natvrdo a očividně mu nechutná. Biskup se ptá: „Povídám, je vaše vejce v pořádku?“ A kaplan odpovídá: „Místy je vynikající, můj pane.“

Anekdota se Angličanům zalíbila a díky ní vznikla slavná, dodnes používaná fráze, ačkoli je namnoze špatně interpretována a používána. Je-li tedy něco směsicí dobrého i špatného, můžete i dnes od lidí slyšet, že „je to tak trochu jako kaplanovo vejce“. Smyslem původního vtipu však je, že kaplan chtěl být k biskupovi jen zdvořilý: vejce je pochopitelně buď dobré nebo špatné, a jeho bylo špatné.

Evropský summit v Nice (7. až 9. prosince) se jeví právě jako kaplanovo vejce. Bude skrznaskrz nevalný a nepodařený? Anebo bude „místy vynikající“? Pravděpodobnou odpovědí je: obojí. S téměř naprostou jistotou se mu nepodaří dosáhnout jeho bezprostředních cílů; může však otevřít bránu pro významný pokrok do budoucna.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/2DZ6mTw/cs;