Nová americká agenda pro Latinskou Ameriku

MEXICO CITY – Úklid mezinárodního nepořádku, který zanechala Bushova administrativa, nebude pro příštího amerického prezidenta jednoduchý úkol. Latinská Amerika se sice nestane pro Obamu ani McCaina prioritou, avšak pokračovat v zanedbávání této části světa, které Spojené státy v posledních sedmi letech předváděly, není nadále životaschopným přístupem.

Prozatím se rýsují dva výrazné politicko-diplomatické oříšky: blížící se krize kolem přechodu na jiný režim nebo nástupnictví na Kubě a pokračující vzestup „dvou levic“ v regionu, z nichž jednu představuje venezuelský prezident Hugo Chávez a druhou stále vlivnější brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva. Příští americká administrativa zaznamená úspěchy pouze tehdy, pokud pochopí, že Latinská Amerika prožívá okamžik, v němž se snoubí nejlepší a nejhorší aspekty jejích dějin: nejrychlejší hospodářský růst od 70. let, který přináší snížení chudoby a nerovnosti, je demokratičtější, lidská práva respektuje více než kdykoliv dříve, ale současně se stále politicky polarizuje.

Na Kubě představuje obrovskou výzvu konečný odchod Fidela Castra ze scény. USA nemohou pokračovat v neúspěšné politice posledních padesáti let. Podmiňovat normalizaci americko-kubánských vztahů úplným přechodem na demokracii je jednak nerealistické a jednak nestravitelné pro Latinskou Ameriku. Zároveň však USA nemohou uložit otázku demokracie a lidských práv na Kubě k ledu a čekat na odchod Fidelova bratra Raúla.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/ELgafLJ/cs;