Hans-Werner Sinn, Professor Emeritus of Economics at the University of Munich, is a former president of the Ifo Institute for Economic Research and serves on the German economy ministry’s Advisory Council. He is the author, most recently, of The Green Paradox: A Supply-Side Approach to Global Warming (The MIT Press, 2012).
MNICHOV – Příslibem neomezených nákupů vládních dluhopisů od členských států eurozóny se Evropské centrální bance podařilo uklidnit trhy, neboť držitele dluhopisů vlastně ujistila, že břemeno splátek v případě nutnosti ponesou daňoví poplatníci a penzisté v dosud zdravých ekonomikách eurozóny. Přestože otázku, jak by se to provedlo, nechala ECB otevřenou, její příslib navnadil apetyt investorů, snížil v eurozóně rozpětí směnných kurzů a umožnil omezit financování krizí stižených ekonomik pomocí tiskařského lisu (úvěrování přes systém Target).
Tento oddech nabízí ideální příležitost k dalšímu prosazování reforem. Řecký premiér Antonis Samaras musí své krajany přesvědčit, že jejich zavedení myslí vážně. Španělský premiér Mariano Rajoy a portugalský ministr financí Vitor Gaspar si zaslouží více podpory pro své záměry. A lze jen doufat, že přechodný italský premiér Mario Monti bude kandidovat v příštích všeobecných volbách. Všichni tito lídři chápou, co je třeba dělat.
Naproti tomu Francie zřejmě výstražné mene tekel nepostřehla. Prezident François Hollande chce problémy země řešit růstovými programy. Jenže když politici říkají „růstový“, mají na mysli „na dluh“. To je to poslední, co Francie potřebuje.
To continue reading, register now.
Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.
Subscribe
As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.
Register
Already have an account? Log in