Paul Lachine

Nová evropská růstová agenda

BRUSEL – Evropskou hospodářskou a finanční krizi nemohou vyřešit samotné úspory. Se stejnou vervou je nutné prosazovat růst a pracovní příležitosti. Lídři Evropské unie si to dnes uvědomují: nastartování růstu v roce 2012 patřilo k předním bodům na programu schůzky Evropské rady, která proběhla 30. ledna. Nelehká otázka ale zůstává: jak postupovat?

Nutnost bezodkladného jednání je jasná. V posledních třech měsících roku 2011 se ekonomika eurozóny smršťovala, což platí i pro Německo. Nový rok vypadá pochmurně. Francie stagnuje (a Británie rovněž). Itálie a Španělsko se propadly do hluboké recese. Řecko je v depresi už pátým rokem. Nezaměstnanost je přitom v eurozóně rekordně vysoká, přičemž ve Španělsku a Řecku je bez práce téměř každý druhý mladý člověk.

Ekonomické protivětry jsou zdrcující: fiskální úspory, vysoké úrokové sazby mimo země s hodnocením AAA, osekávání úvěrů ze strany bank, domácnosti snižující zadluženost, slabé investice soukromého sektoru a ubývající vývozy v důsledku globálního zpomalení, které oslabuje poptávku.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/u7d92dI/cs;