Nový úděl pro Nový svět

Jako bývalí členové kongresů svých zemí jsme přesvědčeni, že nastal čas vytvořit Severoamerickou parlamentní unii (NAPU), která by se věnovala narůstajícímu počtu zásadních problémů, jež severoamerické národní vlády zametají pod koberec. Minulost i přítomnost tíží ad hoc povaha vztahů mezi Spojenými státy, Mexikem a Kanadou. Máme-li připravit spravedlivějsí a hospodářsky úspěsnějsí budoucnost pro vsechny tři státy, je zapotřebí vykročit odvážně vpřed.

Navzdory ustěpačným poznámkám amerického ministra obrany Donalda Rumsfelda o ,,staré Evropě`` se Severní Amerika může od Evropské unie a Evropského parlamentu lecčemu přiučit. V 50. letech se větsině Evropy myslenka unie s jediným parlamentem jevila jako vzdusný zámek. Dnes si EU volí svůj parlament, sdílí jednotnou měnu a spravuje rozpočet, jenž klade důraz na zvysování životní úrovně v méně rozvinutých členských státech. V blízké budoucnosti by se síla EU měla opírat o 450 milionů obyvatel.

Populace USA, Mexika a Kanady činí úhrnem asi 410 milionů lidí. Přesto se Severní Amerika dosud nedokázala vyrovnat Evropě v budování politických struktur nezbytných k tomu, aby se kontinent zaměřil na problémy imigrace, přeshraniční bezpečnosti, zaměstnaneckých práv a poskozování životního prostředí, ani v podpoře jednotnějsího přístupu vůči silné hospodářské konkurenci Evropy a Asie.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/bShsjnt/cs;