Nový úděl pro křehké státy

PAŘÍŽ – Zhruba čtvrtina světové populace dnes žije v konflikty sužovaných a nestabilních státech. Vzdor ohromným sumám peněz vynaloženým v posledních 50 letech na pomoc takovým státům ozbrojené konflikty a násilnosti nadále ničí životy milionů lidí po celém světě. Mezinárodní a národní partneři musí radikálně změnit způsob, jímž k takovým státům přistupují.

V roce 2004 jsem potřebnost nového přístupu viděl na vlastní oči na Srí Lance. Během prvních dvou měsíců po ničivém cunami, které tam tehdy v prosinci udeřilo, navštívilo zemi bezmála 50 hlav států a ministrů zahraničí. Každý přijel s vlastními programy, vlastními organizacemi občanské společnosti a vlastními televizními štáby. Málokdo ovšem s hlubší znalostí dynamiky politického konfliktu mezi militantními Tamily a srílanským státem. Udělaly se velké chyby, které podnítily další násilí.

Významnou výzvou, před níž dnes stojíme, je odklonit se od modelu partnerství, v němž se priority, politiky a finanční potřeby stanovují v hlavních městech dárcovských zemí a v sídlech rozvojových partnerů. Konflikty postižené státy musí dostat příležitost určovat svůj vlastní osud.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/H2xY57p/cs;