Snižování rizik podruhé

NEW YORK – Od loňského léta až do nedávného rozdmýchání turbulencí na finančním trhu se řada různých riskantních aktiv (včetně akcií, vládních dluhopisů a komodit) těšila vzestupu. Ačkoliv však odpor k riziku a volatilita klesaly a ceny aktiv stoupaly, hospodářský růst zůstával po celém světě loudavý. Nyní možná globální ekonomika sklízí, co zasela.

Japonsko, které dvě desetiletí bojuje se stagnací a deflací, se muselo uchýlit k abenomice, aby se vyhnulo recesi s pětinásobným dnem. Ve Velké Británii se debata od loňského roku točí kolem vyhlídky recese s trojím dnem. Většina eurozóny se dál utápí v těžké recesi – která se nyní rozšiřuje z okraje do některých částí jádra. A dokonce i ve Spojených státech zůstal hospodářský výkon průměrný, neboť růst se v posledních několika čtvrtletích pohyboval kolem 1,5%.

A nyní se ukázalo, že ani miláčkové světové ekonomiky, totiž rozvíjející se trhy, nejsou schopni zvrátit vlastní zpomalení. Roční růst HDP Číny zpomalil podle MMF z 10% v roce 2010 na současných 8%, zatímco tempo růstu Indie zvolnilo za stejné období z 11,2% na 5,7%. Rusko, Brazílie a Jihoafrická republika rostou zhruba o 3% ročně a zpomalují také další rozvíjející se trhy.

https://prosyn.org/uvTb1Okcs