0

Nový přístup k Severní Koreji

SOUL – Právě probíhá dlouho odkládaný sjezd severokorejské vládnoucí Strany práce a nadešel v čase silných pnutí mezi Severní Koreou a mezinárodním společenstvím. Všeobecně se očekává, že Kim Čong-un, třetí syn Kim Čong-ila, bude jmenován na některý z klíčových postů a veřejně prohlášen za následníka svého otce. Objevují se také náznaky, že se chystá rošáda na významných funkcích ve Straně, aby předpokládanému dědici umožnila vybudovat novou mocenskou základnu.

Ať už se stane cokoli a novým vůdcem bude kdokoli, Severní Koreu se vší pravděpodobností čeká vratká budoucnost. Cena za udržování vnitrostátního pořádku nadále poroste, jelikož nový vůdce bude kvůli vadám v základech systému nucen čelit neúprosným novým těžkostem. Zodpovědnost za zvládání této potenciální nestability navíc sahá daleko za vedení země v Pchjongjangu.

Na nepevnost Severní Koreje poukazuje skutečnost, že i tak významná událost, jako je sjezd Strany práce, který se koná poprvé po třiceti letech, byla počátkem září nenadále odročena. Jedním důvodem k odkladu mohl být rozkol uvnitř vládnoucí elity, již samotný „drahý vůdce“ Kim Čong-il už nedokáže řídit tak účinně jako dřív. Mnohem rychleji, než odhadují pozorovatelé zvenčí, se navíc mohly zhoršit Kimovy zdravotní problémy, což by dále situaci komplikovalo.

„Co je moc, to je moc,“ pronesl nedávno na adresu pravděpodobného nástupnictví Kim Čong-una severokorejský státní úředník středně vysokého postavení v soukromém rozhovoru s jihokorejským návštěvníkem Pchjongjangu. I obyčejní Severokorejci se na toto následnictví zjevně dívají jinak než na přesun moci v době, kdy Kim Čong-il zdědil moc po svém otci Kim Ir-senovi.