Sousedská možnost pro Írán

JEREVAN – Znovu se vynořuje otázka bombardování či sankčního postihu Íránu. Debata o Íránu už léta osciluje mezi dvěma špatnými možnostmi. Někteří lidé jsou přesvědčeni, že jaderný Írán je nejhorší ze všech možných scénářů, ještě horší než důsledky preemptivního úderu. Ani jaderně vyzbrojený Írán, ani vzdušné údery proti němu však nejsou právě moudrou volbou, rozhodně pro tento region ne.

Následky bombardování Íránu by měly být jasné: uzavření Hormuzského průlivu, nebetyčné ceny ropy, možná odveta vůči Izraeli (bez ohledu na původce útoku) a ještě větší zmatek v Iráku a Afghánistánu. Ba jedinou jistotou každého preemptivního úderu je nenapravitelné a dlouhodobé narušení regionální bezpečnosti a politické a ekonomické stability.

Samozřejmě, alternativní možnost není vůbec bezpečnější. Jaderně vyzbrojený Írán by změnil bezpečnostní prostředí celého regionu a vzhledem k nepřátelství mezi Izraelem a Íránem by konfrontace takových dvou jaderných mocností představovala hrozbu.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/t5liWJW/cs;