Vražda v Moskvě

Je načase skoncovat s iluzorní představou, že „diktatura zákona“ Vladimira Putina byť jen o píď snížila bezpráví v postkomunistickém Rusku. Vražda Anny Politkovské, jedné z nejstatečnějších a nejlepších novinářek Ruska, ženy, která měla odvahu odhalovat brutální vraždy páchané ruskými vojáky v Čečensku, je konečným důkazem, že prezident Putin s sebou nepřinesl nic jiného než tuctovou diktaturu s obvyklým pohrdáním zákonem.

Toto poznání přichází pro svět a zejména pro Evropu v příhodný čas. Německé ministerstvo zahraničí připravuje politiku rusko-německých vztahů, která zapouzdří lhostejnost vůči Putinově nezákonnosti, protože je to prý v národním zájmu nejsilnějšího člena Evropské unie. Lhostejnost se však mění v ústupnost, podněcuje-li Putina, aby své nezákonné metody prosazoval i na mezinárodní scéně, jak dokládají jeho současné snahy o hospodářské dušení Gruzie.

Vražda Politkovské vyvolala přízračný pocit déjà vu: v Putinově Rusku, stejně jako za zlatých časů KGB, se jednoduše ztrácejí lidé. Vražda novinářky je třetí politicky zabarvenou vraždou za poslední tři týdny. Třicátého září byl v Irkutsku zastřelen Enver Ziganšin, hlavní inženýr ruské pobočky BP. A 14. září byl spáchán atentát na Andreje Kozlova, viceguvernéra ruské centrální banky, který bojoval proti finančním podvodům.

https://prosyn.org/RXGTQCEcs