0

Pohyblivý finanční svátek

LONDÝN – Byly doby, kdy se člověk s výsledkovými tabulkami setkával jen na sportovních stránkách novin. Dnes jsou celosvětovou mánií.

Existují žebříčky škol a univerzit, výčty firem sestavené podle ziskovosti či sociální zodpovědnosti, tabulky indikátorů štěstí v jednotlivých zemích i přehledy, které se snaží řadit spotřebitelské značky podle jejich hodnoty. Existuje dokonce výsledková listina nejvtipnějších anekdot (já jsem se mnoho nenasmál).

Finanční svět takovými soupisy také překypuje. Investiční bankéři se zatajeným dechem čekají na žebříčky fúzí a akvizic, přestože spojitost mezi umístěním na přední příčce a ziskovostí je volná až nulová. S tabulkami hodnotícími banky se už sice určitou dobu setkáváme a zakládají se dnes spíš na kapitálové síle než na objemu aktiv, což je určité zlepšení, ale přesto mnoho smyslu nedávají.

V současnosti existuje také několik různých žebříčků, které hodnotí finanční centra, zejména na základě anket ve firmách, a vyvolávají značný neklid. Jak zle finanční krize poškodila reputaci a výkonnost předních západních center, se lidé tážou čím dál častěji v Londýně a menší měrou v New Yorku. (Někteří Američané mají sklon k přesvědčení, že svět se k nim pohrne bez ohledu na to, jak nevlídného uvítání se mu při příjezdu dostane!)