Nevyrovnané euro?

CAMBRIDGE: Evropská centrální banka (ECB), lapená do pasti rostoucí inflace vyvolané cenami ropy a stoupajícím dolarem, opět zvýšila úrokové sazby. A tím zřejmě nekončí. Růst je krásná věc, inflace je nepříjemná. Centrální banka nemá na výběr: musí obnovit cenovou stabilitu, i kdyby měla obětovat růst. Nemusela by, ovšem jen v případě náhlé úlevy způsobené vzestupem eura. Lze ale očekávat, že měna, která je pod palbou vlastně už od chvíle jejího početí, se vůbec někdy vzchopí?

V okamžiku svého uvedení dosahovalo euro úctyhodných výšek, podobně jako IPO firmy na americké burze. Mnohé z nich ale zanedlouho dopadly velmi nešťastně. Od okamžiku, kdy bylo euro uvedeno, kleslo ze svého vrcholu ještě více, než Nasdaq v období rozprodeje cenných papírů IPO firem počátkem tohoto roku. Podobné otázky, které se vtíraly v případě internetových a počítačových burzovních šplhalů, se objevují i v kauze eura: Co je základní hodnota? Existuje mezi eurem a jinými měnami (zejména dolarem) nějaká nevyrovnanost a jak dlouho může tato nerovnováha trvat? Všeobecně se předpokládá (ale málokdo by se vsadil), že zatímco Nasdaq s sebou nese velká rizika, euro se dříve nebo později jaksi samo znormalizuje. Mohlo by ale dojít k opačnému vývoji?

Ve své nedávné studii se Mezinárodní měnový fond věnuje „rovnovážným“ směnným kurzům odvozeným od dlouhodobých faktorů hodnocení měn. V následující tabulce tyto rovnovážné kurzy uvádíme vedle kurzů aktuálních. Euro je podle teoretických úvah MMF značně nevyrovnané: oproti jenu podceněné o 18 %, oproti dolaru dokonce o 30 %!

https://prosyn.org/NHvMoIXcs