Muž proti mašinérii

WASHINGTON, DC – Americký finanční sektor v posledních měsících projevil obnovenou sílu – tedy sílu politickou – podrýváním většiny smysluplných návrhů bankovní reformy, které zůstávají na jednacím stole. Pokud ještě vůbec k nějakému pokroku dochází, je to díky ušlechtilým snahám nevelkého počtu amerických senátorů.

Nejpozoruhodnější je práce senátora Teda Kaufmana, demokrata z Delawaru (ano, ze státu nakloněného podnikání), který neúnavně naléhá na nápravu těch nejodpornějších nedostatků ve finančním sektoru USA. Kaufman si uvědomuje, že úspěšná reforma musí obsahovat tři složky: přesvědčivé argumenty, schopnost přitáhnout kolegy na svou stranu a dostatek štěstí v podobě událostí, které ve správnou chvíli na problémy poukážou. Na dvou frontách už Kaufman – vzdor značné nepřízni – dokázal skutečně významně pokročit.

Už dlouho před tím, než se to dostalo do módy, Kaufman neúnavně prosazoval myšlenku, že americký boom realit zčásti žene vpřed vše prostupující podvod ukrytý v komplexu derivátů vzniklých sekuritizací hypoték, v zásadě v nitru Wall Street. Tato teze si teď získává mnohem širší podporu: přední novinové tituly v současnosti informují o rozšiřujícím se kriminální vyšetřování vedeném federální vládou – a generálním prokurátorem státu New York – ve věci půjček udílených americkým finančním sektorem na pořizování obytných nemovitostí a souvisejících praktik v oblasti cenných papírů.

https://prosyn.org/f7dYeAics