Liga demokracií?

LONDÝN – Americký senátor a republikánský kandidát na prezidenta John McCain vyzývá k vytvoření „Ligy demokracií“. Toto nové mezinárodní uskupení by disponovalo působivým vojenským potenciálem, založeném dílem na NATO, dílem na „novém čtyřstranném bezpečnostním partnerství“ v Pacifiku mezi Austrálií, Indií, Japonskem a USA. Ani Rusko, ani Čína by samozřejmě přizvány nebyly: vždyť McCain chce Rusko vyloučit z G8.

Liga je nezbytná, argumentuje McCain, protože v záležitostech, jež jsou pro USA životně důležité, jako například boj proti islámskému terorismu, humanitární intervence a šíření svobody, demokracie a volných trhů, musejí být USA a jejich demokratičtí partneři schopni jednat bez souhlasu Organizace spojených národů (tedy Ruska a Číny). Jinými slovy, hlavním záměrem Ligy je odsunout v celosvětových záležitostech Rusko a Čínu na okraj.

Nejzávažnější výtkou McCainovu plánu je, že by rozpoutal novou studenou válku mezi státy zaškatulkovanými jako demokracie a autokracie. To je nejen nebezpečné, ale i nedomyšlené. Rusko a Čína „svobodný svět“ sotva „ohrožují“ mocnou ideologií a rozsáhlými ozbrojenými silami tak jako během studené války. Navíc platí, že ohledně toho, jak se vypořádat s islámským terorismem či genocidou v Dárfúru, jsou rozdělené samotné světové demokracie: byla to ostatně Francie, kdo v Radě bezpečnosti OSN stál v čele opozice vůči americké invazi do Iráku.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/s9JaMM7cs