0

Klíč k určování izraelských jestřábů

Prohlášení ministerského předsedy Ariela Šarona, že hodlá odstranit židovské osady z pásma Gazy a některé osady ze Západního břehu Jordánu, šokovalo a zaskočilo lidi jak v Izraeli, tak po celém světě. Mnozí Šaronův plán odsoudili jako úskok. Ona překvapenost ale byla od počátku pomýlená.

Navzdory tomu, jak se věc často jeví cizincům, vnitroizraelské debaty o budoucnosti okupovaných území se nikdy neomezovaly na jestřáby a holubice. Tento proces, jako všechno v Izraeli, je složitější, obzvláště co se jestřábů týče.

V zásadě existují dva druhy izraelských jestřábů: jednomu říkejme ideologický a druhému strategický. Ideologičtí jestřábové považují okupovaná území za nedílnou součást historické země izraelské, vlasti židovského národa. Podle nich tato území patří k židovskému dědictví, a proto trvají na označování Západního břehu jeho hebrejským historickým názvem - Judsko a Samaří.

Nábožensky založení ideologičtí jestřábové opírají svá tvrzení o Boží sliby a o proroctví. Nejsou takoví ale všichni. Mnozí ideologičtí jestřábové jsou sekulární nacionalisté, jejichž žargon se podobá hantýrce typické pro nacionalisty střední a východní Evropy. Do této kategorie patřil jak někdejší premiér Menachem Begin, tak Jicchak Šamir.