Klíč k určování izraelských jestřábů

Prohlášení ministerského předsedy Ariela Šarona, že hodlá odstranit židovské osady z pásma Gazy a některé osady ze Západního břehu Jordánu, šokovalo a zaskočilo lidi jak v Izraeli, tak po celém světě. Mnozí Šaronův plán odsoudili jako úskok. Ona překvapenost ale byla od počátku pomýlená.

Navzdory tomu, jak se věc často jeví cizincům, vnitroizraelské debaty o budoucnosti okupovaných území se nikdy neomezovaly na jestřáby a holubice. Tento proces, jako všechno v Izraeli, je složitější, obzvláště co se jestřábů týče.

V zásadě existují dva druhy izraelských jestřábů: jednomu říkejme ideologický a druhému strategický. Ideologičtí jestřábové považují okupovaná území za nedílnou součást historické země izraelské, vlasti židovského národa. Podle nich tato území patří k židovskému dědictví, a proto trvají na označování Západního břehu jeho hebrejským historickým názvem - Judsko a Samaří.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/6GLxs08/cs;