0

Scénář soudného dne

Amerika v těchto týdnech diskutuje o tom, zda má nebo nemá zaútočit na Irák. V důsledku tohoto vývoje se začínají množit obavy, že proces zotavování americké ekonomiky se zastaví a že bez úhony nezůstane ani globální ekonomika. Sílí názor, že mezi potenciálem růstu americké ekonomiky a jejím skutečným výkonem zůstane ještě nadlouho hluboká propast. Může se situace vyhrotit ještě více? Ano, může, a to mnohem, mnohem víc.

Americkou ekonomiku už dlouhé roky sužuje celá řada znepokojivých faktorů:

· Obrovské obchodní schodky, jež přetrvávají už od doby pochybených daňových škrtů Ronalda Reagana v roce 1981, díky nimž se USA, do té doby největší světový věřitel, staly největším světovým dlužníkem. Dnes tyto deficity lámou rekordy každý měsíc.

· Velmi nízká míra spořivosti Američanů. Když se zdálo, že americké bohatství spolu s rozmachem akciového trhu rok od roku vzrůstá, dalo se to pochopit - Američané bohatli i bez spoření, tak nač dávat peníze do bank? Spojené státy jsou se svou dnešní mírou spoření i přesto, že ta trochu stoupla, stále na posledních místech ve světových tabulkách spořivosti;