Ústavní puč na Ukrajině

Měnit ústavu je vždycky riskantní. Je to ovšem vyloženě nebezpečné, pokud je cílem prospěch jednoho jediného člověka. A jestliže se prezident dobrovolně rozhodne omezit moc svého úřadu, můžete si být jisti, že má něco za lubem.

Právě to se dnes děje na Ukrajině, kde prezident Leonid Kučma navrhuje hodit náš prezidentský systém do koše a nahradit jej podivnou odrůdou parlamentního systému, kterou sám zosnoval. Ne, nestalo se, že by Kučma náhle konvertoval k názoru, že parlamentní demokracie jsou lepší než demokracie prezidentské. Kučma chce změnit ukrajinskou ústavu výhradně proto, aby udržel moc ve svých rukou.

Dnes Kučma vládne jako všemocný prezident. Jeho volební období ovšem končí příští rok a on nemůže znovu kandidovat. Místo aby důstojně odešel do důchodu, jak to běžně dělávají prezidenti od Billa Clintona po Borise Jelcina, Kučma chce změnit ústavu, aby se stal všemocným premiérem, který nikdy nebude muset čelit limitu délky pobytu v úřadu.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/c8M6Gpn/cs;