Konzervativní Evropa

Minulý týden se v Berlíně setkali Tony Blair, Jacques Chirac a Gerhard Schröder. Odjížděli se závazkem, že oživí růst Evropy. Tenhle prázdný slib jsme neslyšeli poprvé.

Evropská unie nepotřebuje sliby, ale nový směr. To říkám jako šéf strany, která vždy stála v čele britského angažmá v Evropě. Na počátku 60. let jako první podala žádost o členství konzervativní vláda. V roce 1973 konzervativní vláda dovedla Velkou Británii do Evropského hospodářského společenství. Margaret Thatcherová spolupracovala roku 1986 s Jacquesem Delorsem na vytvoření jednotného trhu.

Nemám tedy pochyb o tom, že Británie musí v unii zůstat vlivnou zemí. Avšak britská politika vůči EU mnohokrát nevedla ke zlepšení, nýbrž ke zhoršení vztahů mezi členskými státy. Naší tradiční reakcí na nové iniciativy EU často bylo novinkám odporovat, hlasovat proti nim, v hlasování podlehnout a pak je rozmrzele přijmout a vinu svalovat na všechny kolem. Mnozí Evropané už mají britských vet po krk. A já také.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/kDkcDkf/cs;