Černobílá otázka

NEW YORK – Šestnáctého července odpoledne vše nasvědčovalo tomu, že se do jednoho hezkého domu v zámožné čtvrti města Cambridge v americkém státě Massachusetts vloupávají dva muži. Na základě telefonátu občana se na místo činu promptně dostavil policista. Spatřil v domě černocha a vyzval ho, ať vyjde ven. Muž to odmítl. Policista ho tedy vyzval, ať se legitimuje. Muž, který stále odmítal vyjít z domu, prohlásil, že je profesorem Harvardovy univerzity, ukázal policistovi legitimaci a varoval ho, aby si s ním nezahrával. Prohlásil něco v tom smyslu, že černoši v Americe jsou terčem zvůle, a požádal policistu, který byl bílý, aby se mu představil a legitimoval. Policista, k němuž se mezitím přidalo několik kolegů, profesora zatkl za nepřístojné chování.

Dnes už víme, že onen profesor vnikl za pomoci svého šoféra do vlastního domu, protože se mu zabouchly dveře.

Na celém případu nebyla neobvyklá policistova nesmlouvavost. Většina lidí v USA ví, že když se policistům odporuje, začnou být velmi rychle nepříjemní. Skutečnost, že onen muž byl černoch, mohla i nemusela policistu přimět, aby vytáhl pouta dříve, než by to učinil za normálních okolností. Ani na tom by nebylo nic neobvyklého.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/vaYlu10/cs;