Voličské „ano

Výprask, který vlády mnoha zemí utrpěly v posledních volbách do Evropského parlamentu, je před summitem EU plánovaným na tento týden postavil do obtížné manévrovací pozice. Pouze nenapravitelný optimista může doufat, že tento summit přinese některé z nich slávu.

Summit má dva cíle: dokončit text nové evropské ústavy a jmenovat nového předsedu Evropské komise. Tato vyjednávání budou mnohem obtížnější vzhledem k dramatickému propadu řady klíčových vlád u volebních uren v kombinaci se silným vzestupem protestních a euroskeptických stran v několika členských zemích.

Problémem evropských lídrů je skutečnost, že jejich odmítnutí ze strany voličů nemusí nutně nést stejné sdělení jako vzestup euroskeptických stran. Rekordní úbytek hlasů pro vládnoucí sociální demokraty Gerharda Schrödera v Německu jen pramálo souvisí s jeho evropskou politikou, ale naopak značně souvisí se selháním jeho domácí hospodářské politiky - s přetrvávajícím nízkým růstem a vysokou nezaměstnaností - v očích voličů. A navzdory úspěchu nacionalistických stran ve Francii se totéž dá říci i o nezdaru středopravé strany prezidenta Jacquese Chiraka.

https://prosyn.org/3F4l8uRcs