0

Přišel čas konfrontovat Cháveze

MEXICO CITY – Počátkem září překvapily největší kolumbijské firmy všechny, když deklarovaly upřímnou podporu prezidentovi země Álvaro Uribemu v prohlubujícím se konfliktu s Venezuelou. Pokud by ovšem přišly o obrovský vývozní trh hned za humny, bylo by to prostě a jednoduše velmi špatné.

Kolumbijští vývozci prakticky všeho, co Venezuela nakupuje, od toaletního papíru přes benzin, ovoce a zeleninu až po mléko a maso, dali vůbec poprvé svému prezidentovi zelenou, aby venezuelského prezidenta Huga Cháveze konfrontoval, místo aby mu dál nastavoval druhou tvář, jak od něj vyžadovali během osmi let od doby, kdy Uribe nastoupil do úřadu.

Support Project Syndicate’s mission

Project Syndicate needs your help to provide readers everywhere equal access to the ideas and debates shaping their lives.

Learn more

Venezuela se stala pro kolumbijské vývozce velkolepou obchodní příležitostí. Neprodukuje už téměř nic (kromě ropy), má vysoce dotovaný oficiální měnový kurz a disponuje obrovskými sumami petrodolarů, za něž si může koupit prakticky vše, na co si vzpomene. Zatímco kolumbijské úřady byly nuceny vyrovnávat se s četnými Chávezovými urážkami, vměšováním se do vnitřních záležitostí Kolumbie, mohutnými nákupy zbraní a diplomatickými výbuchy hněvu, podnikatelská komunita profitovala a tlačila vládu ke kompromisům. A vláda až do nynějška kompromisy dělala.

Možná se nakonec ukáže, že váhání kolumbijské podnikatelské komunity konfrontovat Cháveze bylo poslední zbývající překážkou, kterou museli Uribe, Spojené státy a hrstka latinskoamerických demokracií překonat, aby se mohli Chávezovi postavit. Už dávno bylo načase, aby to udělali.

Venezuelský podplukovník opakovaně poskytuje útočiště, zbraně, diplomatickou podporu a finance vzbouřencům z FARC, kteří bojují za svržení kolumbijské vlády. Podílí se na obrovských nákupech zbraní z Ruska, Ukrajiny a Běloruska – naposledy to byly mimo jiné tanky, bojové letouny a ponorka. Stále více potlačuje disent, opozici i základní svobody ve Venezuele a bez náhrady vyvlastňuje podnikatelské subjekty.

Tím, že systematicky podporuje své spojence v dalších latinskoamerických zemích od Bolívie a Argentiny přes Honduras a Salvador až po Peru, Nikaraguu, Ekvádor a mexickou opozici, polarizuje Chávez celý latinskoamerický kontinent stejně jako vlastní společnost. Kromě toho zatahuje Venezuelu do globálních konfliktů vzdálených přes půl zeměkoule, když se spojuje s íránským režimem a stává se jednou z jeho výsep.

Navzdory tomu se zatím nikdo nepokusil Cháveze zastavit. A co je horší, i sám Uribe zjevně cítí pokušení pokračovat v hledání kompromisů. Bez ohledu na ochranu kolumbijských obchodních zájmů se snaží upravit kolumbijskou ústavu tak, aby mohl potřetí kandidovat do úřadu – přesně jako to ve Venezuele udělal Chávez a jak se o to pokoušejí jeho spojenci v Bolívii, Ekvádoru, Argentině (nepřímo) a Nikaragui.

Uribe ještě může couvnout, přestože si ponechává malý, ale drahocenný manévrovací prostor k odmítnutí svého opětovného zvolení navzdory všemu, co pro něj jeho stoupenci udělali. Stejně tak by se však mohl pokusit o dohodu s USA, která by mohla konečně vést k vykázání Cháveze do patřičných mezí.

Většina Kolumbijců by si přála, aby nesmírně populární Uribe setrval ve funkci další čtyři roky. Mnozí lidé v zahraničí si to však nepřejí – buď proto, že jeho druhé znovuzvolení by podkopalo argumenty proti jiným činitelům, kteří by se chtěli udržet u moci věčně, anebo proto, že by to zkomplikovalo jejich vztahy s Kolumbií.

Americký prezident Barack Obama figuruje v obou těchto kategoriích. Nemůže kritizovat věčné Chávezovo prezidentování a nezasáhnout současně i Uribeho. A pokud se americkým kritikům podaří vykreslit Uribeho jako ustavičného porušovatele lidských práv, kterému jde jen o neomezené setrvání u moci, bude pro Obamu téměř nemožné přimět Kongres k obnově Plánu Kolumbie – programu protidrogového a protipovstaleckého boje, který v roce 1999 zahájil Bill Clinton –, natožpak k ratifikaci dohody o volném obchodu mezi Kolumbií a USA.

Přímé Obamově výzvě, aby po vypršení druhého funkčního období odstoupil, by se Uribemu neodolávalo snadno. Z tohoto důvodu zde mohou existovat podmínky pro dohodu: Uribe nabídne, že nebude znovu kandidovat, pokud Obama začne konfrontovat Cháveze tak, jak by se proti němu mělo vystupovat: diplomaticky, politicky, ideologicky i na poli světového veřejného mínění a mezinárodního práva. Pouze s aktivní podporou USA může Kolumbie předložit svou věc Organizaci amerických států (kde by v současné době prohrála), Organizaci spojených národů (kde by mohla vyhrát) a přátelům i spojencům v Evropě a Asii (kde by měla bezpochyby navrch).

Argumenty proti Chávezovi jsou solidní, pokud se správně podají – jako série opakovaného porušování domácích, regionálních i mezinárodních závazků a úmluv, které Venezuela podepsala a ratifikovala. Ať už mělo toto porušování podobu uzavírání televizních stanic, věznění a vyhánění oponentů do exilu, vyzbrojování povstalců v sousedních zemích, provokování závodů ve zbrojení v regionu nebo flirtování s íránským programem obohacování uranu, všechno lze dokázat a odsoudit.

Budou-li Kolumbie a Obama tímto způsobem pokračovat, jejich potenciální spojenci ve zbytku západní polokoule by mohli ztratit obavy, že zůstanou ponecháni na holičkách. Země jako Mexiko, Peru, Chile po prosincových volbách, Kostarika a Dominikánská republika se vesměs obávají, že pokud se Chávezovi postaví, neztratí v některých případech pouze jeho štědrost, ale navíc ho vyprovokují, aby se vměšoval do jejich domácí politiky. Dá-li však Obama najevo, že tuto otázku bere vážně a má v úmyslu vést politiku z pozice síly, zmíněné státy budou pravděpodobně reagovat příznivě.

Nechat věci samovolně dojít k ještě větší konfrontaci není udržitelná politika pro Kolumbii, USA ani zbytek Latinské Ameriky. Takový kurz by Venezuele umožnil, aby si sama zvolila příští konflikt a odkládala měření sil až do chvíle, kdy by se vzhledem ke zhoršujícím se okolnostem stal konflikt nevyhnutelným a zároveň nebezpečnějším. Přišel čas, aby Obama napodobil kolumbijskou podnikatelskou komunitu a přestal nastavovat druhou tvář.