Thajský demokratický nepořádek

BANGKOK – Ať už jde o Thajsko, Turecko nebo Ukrajinu, vztah mezi vládnoucími většinami a volebními menšinami začal být vznětlivý – a hrozí nahlodat legitimitu samotné demokracie. Rozvíjející se krize v Bangkoku – kde politická menšina vyrazila do ulic, aby sesadila demokraticky zvolenou vládu premiérky Jinglak Šinavatrové – je toho ukázkovým příkladem.

Premiérčina strana Pheu Thai (PTP) získala v thajských parlamentních volbách v roce 2011 prostou většinu, když v pětisetčlenné dolní komoře obsadila 256 křesel. Opoziční Demokratická strana, která získala 159 mandátů, a to převážně v Bangkoku a jižním Thajsku, však v poslední době organizuje v hlavním městě protesty. Takzvaný „Lidový výbor za demokratickou reformu“, v jehož čele stojí bývalý poslanec Demokratické strany Suthep Thaugsuban a jenž se těší podpoře bangkockého establishmentu, se v podstatě pokusil o státní převrat.

Protesty vypukly ve chvíli, kdy se vláda snažila schválit návrh zákona o amnestii, který by zvrátil odsouzení bývalého premiéra Tchaksina Šinavatry – bratra Jinglak a zakladatele PTP, jehož v roce 2006 svrhla armáda – za korupci a zneužívání moci. (Amnestie by se ovšem vztahovala také na obvinění z vraždy týkající se vůdce Demokratické strany a někdejšího premiéra Apchisita Vedžadžívy.) Ani následný pokus Jinglak ustoupit od amnestijního návrhu už opozici neuchlácholil.

https://prosyn.org/eaIxsejcs