Měření naděje

SEATTLE – Životy nejchudších lidí světa se za posledních 15 let zlepšily rychleji než kdykoli dřív, přesto jsem optimistou a věřím, že za dalších 15 let na tom budeme ještě lépe. Vždyť znalostí lidstva přibývá. Konkrétně to můžeme vidět v rozvoji a klesajících cenách nových léčiv, například preparátů proti HIV, a ve vývoji nových semen, která umožňují chudým zemědělcům zvyšovat svou produktivitu. Jakmile jsou takové vymoženosti vynalezeny, už nikdy se neztratí – jen se zdokonalují.

Skeptici poukazují, že nám působí těžkosti dostat nové vymoženosti k lidem, kteří je potřebují. Právě tady má velký význam inovace v měření výkonnosti vlád a filantropie. Tento proces – stanovení jasných cílů, volba správného přístupu a pak měření výsledků kvůli zpětné vazbě a neustálému cizelování přístupu – nám pomáhá dostat nástroje a služby ke každému, komu prospějí.

Stěžejní jsou inovace přispívající k odstraňování překážek v distribuci. Pokrok, pokračující ve stopách dávného parního stroje, není „odsouzen k zřídkavosti a nahodilosti“. Ve skutečnosti můžeme zajistit, že bude běžný.

https://prosyn.org/d6GxV1xcs