c867f30346f86f380ef6d71e_jk725.jpg

Etický boj proti malárii

LONDÝN – K přírodním pohromám, jež v poslední době neblaze prosluly, patří cunami v Japonsku, zemětřesení na Haiti a hurikán Katrina. Jejich nelítostná zkázonosnost si vyžádala tisíce životů, zničila nezbytnou infrastrukturu a ochromila hospodářství. Postižené komunity se od sebe vzájemně velmi liší, a přece jsou si reakce podivuhodně podobné. Celosvětová záplava podpory ukázala, co lidstvo ve svých nejlepších okamžicích dokáže.

Mezinárodní podpora v okamžiku krize je sice názornou ukázkou zdánlivě vrozené morální reakce na utrpení druhých, se zneklidňující zřetelností ale také zvýrazňuje fakt, že tutéž míru soucitu je mnohem těžší vyvolat, nejedná-li se o krizi nenadálou, nečekanou a dramatickou, nýbrž o krizi chronickou.

Jednou z nejpustošivějších globálních zdravotních metel planety je malárie, která si vyžádá přes 800 tisíc životů ročně, především mezi malými africkými dětmi. Podle sdružení Roll Back Malaria na tuto nemoc zemře denně 2000 dětí. Na rozdíl od následků přírodních katastrof se však netisknou fotografie zachycující rozsah této tragédie. Počty zemřelých jsou naprosto stejně zdrcující, leč bez náporu děsivých snímků je mnohem snazší zachovat si vůči obětem malárie netečnost.

https://prosyn.org/jGjUycDcs