d205f30346f86f380e84d21e_jo387.jpg

Kalifornský syndrom

STANFORD – Kalifornie je už dlouho zvěstovatelkou národních i celosvětových trendů (jak báječných, tak přehnaně zhýčkaných) a rodištěm inovací ve všem možném od technologií přes zábavu až po životní styl. Nejvýznamnější technologické firmy na světě stále zahajují činnost v Kalifornii – a umísťují zde svá sídla: Apple, Intel, Cisco, Oracle, Google nebo Facebook, abych jmenoval alespoň několik firem sídlících ve čtvrti, kde vyučuji a bydlím.

Kalifornie byla kdysi zdrojem všeobecně sdíleného růstu životní úrovně a obrovského hospodářského vzestupu. Sídlily zde nejlepší veřejné školy a státní univerzity v Americe. Její občané byli méně sociálně a ekonomicky rozvrstvení než obyvatelé mnoha jiných států USA. Po druhé světové válce se Američané setrvale stěhovali do Kalifornie jako do země příležitostí, která oplývá obrovskými přírodními krásami a zemědělskou půdou patřící k nejúrodnějším na světě.

Pak se ale něco radikálně pokazilo a pochopení důvodů této situace může být zdrojem ponaučení pro státní i regionální vlády všude na světě. Kalifornská ekonomika, která kdysi překonávala zbytek země, dnes značně zaostává. Její míra nezaměstnanosti dosahuje 12,4%, což je více než ve všech ostatních státech s výjimkou Nevady.

https://prosyn.org/LuwOkg4cs