Earth map environment data science US Mission Geneva/Eric Bridiers/Flickr

Data pro rozvoj

NEW YORK – Datová revoluce svižně proměňuje všechny oblasti společnosti. K organizaci voleb se využívá biometrických údajů, pomocí satelitního snímkování se sledují lesy, bankovnictví přešlo z kamenných poboček do chytrých telefonů a rentgenové snímky hodnotí zdravotníci na druhém konci světa. S trochou investic a prozíravosti, jež pojmenovala nová zpráva o Datech pro rozvoj, vypracovaná Sítí řešení pro udržitelný rozvoj (SDSN) při OSN, může datová revoluce vyvolat revoluci udržitelného rozvoje a urychlit pokrok směřující k ukončení chudoby, podpoře sociálního začleňování a ochraně životního prostředí.

Světové vlády na zvláštním summitu Organizace spojených národů 25. září přijmou nové Cíle udržitelného rozvoje (CUR). Tato událost bude zřejmě největším shromážděním světových lídrů v dějinách, neboť společné cíle, jimiž se bude řídit globální rozvojové úsilí do roku 2030, schválí asi 170 hlav států a vlád. Jistěže, schválit cíle je snazší než je splnit. Budeme proto potřebovat nové nástroje, včetně nových datových systémů, abychom CUR do roku 2030 učinili skutečností. Vlády, podniky i skupiny občanské společnosti by při rozvoji těchto nových datových systémů měly sledovat čtyři různé účely.

První a nejdůležitější jsou data pro poskytování služeb. Datová revoluce dává vládám a podnikům nové a výrazně zdokonalené možnosti jak poskytovat služby, bojovat proti korupci, omezovat byrokracii a garantovat dostupnost v dříve odříznutých místech. Už dnes informační technologie revolučně mění poskytování zdravotní péče, vzdělávání, veřejnou správu, infrastrukturu (příkladem je předplacený odběr elektřiny), bankovnictví, reakce na mimořádné události a mnoho dalšího.

https://prosyn.org/ciA5Dzkcs