Šetřeme zdroji, aby přežil růst

NEW YORK – Jak uvést v soulad globální hospodářský růst, zejména v rozvojových zemích, se sílícími mezemi globální nabídky energie, potravin, půdy a vody je velkou otázkou naší doby. Po celém světě vystřelují komoditní ceny, a to nejen u zboží, které proniká na přední stránky novin, jako potraviny a energie, ale také u kovů, orné půdy, pitné vody a dalších zásadních předpokladů růstu, protože vyšší poptávka napíná omezené globální zásoby. Celosvětový hospodářský růst už zpomaluje pod tlakem ropy za 135 dolarů za barel a cen obilovin, které se za uplynulý rok víc než zdvojnásobily.

K udržení globálního ekonomického pokroku je zapotřebí nové globální strategie růstu. Základním problémem je to, že světová ekonomika je teď tak velká, že naráží na meze, které dříve nikdy nepocítila. Na Zemi žije 6,7 miliardy lidí a světová populace se stále rozrůstá asi o 75 milionů lidí ročně, zejména v nejchudších zemích světa. Roční výstup na osobu, upravený dle cenových hladin v různých částech světa, dosahuje v průměru kolem 10 tisíc dolarů, takže celkový výstup činí asi 67 bilionů dolarů.

Existuje samozřejmě obrovská propast mezi bohatými zeměmi se zhruba 40 tisíci dolarů na osobu a těmi nejchudšími s tisícem dolarů či ještě nižší částkou na osobu. Mnohé chudé země, nejprosluleji Čína a Indie, však využitím nejmodernější techniky v posledních letech dosáhly mimořádného hospodářského růstu. Světová ekonomika tudíž v posledních letech roste asi o 5% za rok. Tímto tempem by se světové hospodářství během 14 let zdvojnásobilo.

https://prosyn.org/KdhJsaZcs