Problém JPMorgan ve velkém

PAŘÍŽ – JPMorgan Chase měla špatný rok. Nejenže banka vykázala první čtvrtletní ztrátu za víc než dekádu, ale také souhlasila s předběžnou dohodou, že americké vládě zaplatí pokutu 13 miliard dolarů jako trest za nevýhodné prodeje cenných papírů opřených o hypotéky. Na obzoru jsou další velké právní a regulatorní výdaje. JPMorgan se z toho samozřejmě otřepe, ale její těžkosti znovu rozproudily debatu o tom, co dělat s bankami, kterou jsou „příliš velké na krach“.

Tvůrci politik ve Spojených státech se rozhodli do Doddova-Frankova zákona začlenit Volckerovo pravidlo (pojmenované po bývalém předsedovi Federálního rezervního sytému Paulu Volckerovi), čímž namísto oživení určité formy rozdělení investičních a maloobchodních bank, známého z Glassova-Steagallova zákona, omezili obchodování komerčních bank na vlastní jméno. Senátoři Elizabeth Warrenová a John McCain, tvořící mocné duo, se však vracejí do boje. Současné dění podle nich ukazuje, že JPMorgan je příliš velká, aby ji bylo možné dobře řídit, což platí i pro generálního ředitele Jamieho Dimona, jehož z neschopnosti neviní ani jeho nejlítější kritici.

Nicméně Warrenové-McCainův zákon nejspíš nebude v brzké době přijat, a to už proto, že administrativa prezidenta Baracka Obamy má plné ruce práce s udržením vlády v chodu a s placením účtů, zatímco si vůbec nelze být jistý, jestli se strany shodnou, jaký je den v týdnu, natož na další finanční reformě. Otázka, jak se vypořádat s obřími, komplikovanými a zdánlivě těžko řiditelnými univerzálními bankami, které těží z implicitní státní podpory, však zůstává nevyřešená.

https://prosyn.org/UClOJkacs