Solidarita Evropy s Ukrajinou

Mnoho generací Poláků snilo o dni, kdy bude zrušeno poválečné rozdělení Evropy. Rovněž mnoho generací Ukrajinců bylo zbaveno práva na vlastní zemi, jazyk a kulturu. Tím, co sjednocovalo vězně svědomí v šedesátých, sedmdesátých a osmdesátých letech, byla víra, že jednoho dne najdou jejich země místo ve sjednocené Evropě.

Polákům se tento sen splnil 1. května vstupem do EU. V případě Ukrajiny je situace nejistější, avšak také ji čekají významná rozhodnutí o budoucnosti. V květnu Evropská unie specifikuje zásady, jimiž se budou řídit její vztahy s novými sousedy. V červnu se na summitu NATO bude hovořit o vyhlídkách na vstup Ukrajiny do aliance. A letos na podzim rozhodnou prezidentské volby na Ukrajině o vývoji země v příštích desetiletích.

V tomto klíčovém okamžiku vyzýváme Evropu, aby se Ukrajině - velké evropské zemi, na jejíž potřeby a aspirace nelze při procesu budování nové Evropy zapomenout - otevřela. Evropa by měla jít dál než jen definovat svůj vztah k Ukrajině jako ke sousedovi: měla by jasně konstatovat, že Ukrajina má reálnou naději na vstup do NATO a EU.

https://prosyn.org/RKoLY4scs