Monday, November 24, 2014
17

Nastupující atlantické století

PRINCETON – Spojené státy jsou na vzestupu, Evropa se stabilizuje a obě entity k sobě mají stále blíž. Takové bylo hlavní poselství únorové výroční Mnichovské bezpečnostní konference (MSC), významného setkání ministrů obrany, ministrů zahraničí, vysokých vojenských činitelů, poslanců, novinářů a národně-bezpečnostních expertů všeho druhu.

Účastníci pocházejí převážně z Evropy a z USA; když konference v roce 1963 začínala, zaměřovala se výhradně na členské státy NATO. Letos se jí však zúčastnili také vysocí vládní představitelé z Brazílie, Číny, Indie, Nigérie, Singapuru, Kataru a Saúdské Arábie, což je důležité znamení doby.

John McCain, americký senátor a prezidentský kandidát z roku 2008, vždy v Mnichově vede velkou delegaci amerických kongresmanů. Administrativa také obvykle vysílá ministra obrany nebo ministra zahraničí, který přednese rituální projev, v němž ujistí Evropany o pevnosti transatlantického spojenectví. Letos měl tu čest viceprezident Joe Biden, což americké zastoupení ještě o stupeň vylepšilo.

Konference obsahovala také panel na neobvyklé téma – „Americká ropná a plynová bonanza: měnící se energetická geopolitika“. Zvláštní americký vyslanec a koordinátor pro mezinárodní energetické záležitosti Carlos Pascual popsal „vnitřní energetickou revoluci v USA“: zvýšení produkce zemního plynu o 25%, které by mělo srazit ceny plynu v USA, a natolik vysoká produkce ropy, že její dovoz klesne z 60% na 40% celkové spotřeby, a to při předpokládaném zvýšení spotřeby o dalších 10%.

Pascual dále předpověděl, že USA budou do roku 2030 schopné dovážet veškerou energii potřebnou pro uspokojení své poptávky ze Severní a Jižní Ameriky. Nedávná důvěrná studie vypracovaná německou zpravodajskou službou se dokonce zabývá možností, že by se USA mohly stát do roku 2020 exportérem ropy a plynu, zatímco v současné době jsou v pozici největšího světového dovozce energie. Tato role by pak pravděpodobně připadla Číně, která by byla stále závislejší na Blízkém východu. A jako bonbonek navíc by vyšší podíl spotřeby zemního plynu v USA snížil uhlíkové emise v této zemi na úroveň roku 1992.

Význam americké přízně osudu, kteréžto slovní spojení nebývá v současném světě slyšet často, ještě zesílil, když účastníci panelu popisovali, jak nižší ceny energií pro americký výrobní sektor mají široký pozitivní dopad na konkurenceschopnost tamní ekonomiky. V důsledku toho se energetické zásoby této země staly zároveň investičním magnetem. Německý ministr hospodářství a technologií Philipp Rösler prohlásil, že mnoho německých firem už dnes kvůli nižším cenám energií přesouvá výrobu do USA.

Neméně důležitý je rostoucí význam kapalného zemního plynu oproti plynu dopravovanému plynovody, o němž se členové panelu rovněž zmínili a který má enormní geopolitické důsledky. V kostce řečeno: pokud Rusko omezí z politických důvodů tok plynu na Ukrajinu, ale zbytek Evropy bude mít plyn z jiných zdrojů, mohou Evropané jednoduše prodat Ukrajině svůj plyn a exportovat ho přes Baltské moře.

Jorma Ollila, předseda představenstva společnosti Royal Dutch Shell, popsal globální mapu hlavních ložisek břidlicové ropy a plynu. Jen samotná Ukrajina má třetí největší zásoby v Evropě; mezi další země s velkými zásobami patří Polsko, Francie, Čína, Indonésie, Austrálie, Jihoafrická republika, Argentina a Mexiko. A USA už dnes převzaly po Rusku roli největšího světového producenta plynu.

Všechny tyto údaje si získaly pozornost brazilského ministra zahraničí Antonia de Aguiar Patrioty. Na panelu s názvem „Nastupující mocnosti a globální řízení“ odkázal Patriota na energetickou diskusi a poznamenal, že nastupující mocnosti by měly mít na paměti, že „zavedené mocnosti nejdou ke dnu“. Stručně řečeno se všudypřítomné řeči o úpadku Západu náhle obrátily.

Také na evropské straně se zřejmě blýská na lepší časy. Na zahajovacím panelu věnovaném „Krizi eura a budoucnosti EU“ převládal opatrný optimismus. Nikdo si nemyslel, že problémy Evropské unie jsou vyřešené, ale nikdo zároveň nezastával názor, že se eurozóna rozpadá. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble dal naopak jasně najevo, že německé odhodlání pomoci eurozóně překonat obtíže je pevné. A jistý prominentní ekonom v publiku, který často předpovídal zánik eurozóny, začal rychle couvat.

Kromě zpráv o sílících Spojených státech (nehledě na fiskální trampoty) a stabilizující se Evropě (navzdory potížím společné měny) patřil k hlavním bodům konference Bidenův projev jdoucí daleko za hranice ujišťující rétoriky, kterou američtí politici obvykle v evropských hlavních městech volí. Biden publiku sdělil, že on i americký prezident Barack Obama věří, že „Evropa je milníkem našeho angažmá ve zbytku světa“ a „katalyzátorem naší globální spolupráce“.

Americký viceprezident přitom poukázal na skutečnost, že „Evropa je největším hospodářským partnerem Ameriky“, a připomněl čísla, na která jako by Obamova administrativa zaměřená na Asii často zapomínala: „obchod v objemu přes 600 miliard dolarů ročně, který vytváří a udržuje miliony pracovních míst na kontinentu i doma, a komerční vztahy v celkovém objemu 5 bilionů dolarů“. Biden dále naznačil vznik „rozsáhlé transatlantické dohody o obchodu a investicích“; o týden později oznámil Obama ve svém Poselství o stavu Unie zahájení jednání o přesně takové dohodě.

Biden zakončil svou řeč vzletně: „Evropa zůstává nepostradatelným americkým partnerem první instance,“ prohlásil. „A odpustíte-li mi jistou troufalost, věřím, že i my zůstaneme vaším nepostradatelným partnerem.“ Tato silná slova odrážejí nové vnímání ve Washingtonu. Jak v jednom ze svých posledních zahraničně-politických projevů uvedla bývalá ministryně zahraničí Hillary Clintonová, USA nemají v plánu odvrátit se od Evropy k Asii, ale spíše s Evropou k Asii.

Bohatství Západu pomalu, ale jistě stoupá. Evropa a USA dnes společně představují více než 50% globálního HDP, mají zdaleka největší vojenskou sílu na světě a kontrolují stále větší podíl globálních energetických zásob. Zároveň disponují impozantními diplomatickými kapacitami a možnostmi rozvojové pomoci, přičemž představují mírumilovné společenství demokracií, které sdílejí oddanost lidským právům, důstojnosti a potenciálu všech lidí na světě.

Představte si, že se toto společenství šíří po východním pobřeží Latinské Ameriky a západním pobřeží Afriky. Toto století by přece jen mohlo být stoletím atlantickým.

Z angličtiny přeložil Jiří Kobělka.

 • Contact us to secure rights

   

 • Hide Comments Hide Comments Read Comments (17)

  Please login or register to post a comment

  1. Commentedhari naidu

   This lady is of course US centrist-mind and there is no way one can re-educate her at this point in time.

   Those of us who follow annual Munich Security Conference understand the focus is finally but slowly moving away from an Atlantic-centrist view of the world...to embrace emerging markets, and mainland China and India, in particular.

   Having retired as a global trade and development (EU) expert, I must remind her the next WTO boss will be a Brazilian (BRICS). Times are really changing and US and EU will have to focus on their (own) priorities while watching WTO take on issues which they might not necessarily desire at this international economic and financial cycle.

   Mind you US opposed the Brazilian candidate to replace Pascal Lamy.

  2. CommentedJacque Vilet

   She must be smoking funny cigarettes. How anyone can think that U.S. and Europe will become the economic power of the 21st century is not in the real world.

   U.S., Europe and Japan are mature markets --- and as consumer demand makes up majority of GDP I don't see how her prediction comes true.

   She sounds more like a politican then an economist. Why on earth was this published?

  3. CommentedOle C G Olesen

   Seldom it is to read such nonsense and political rhetoric !
   Talking sweet to the sick Auntie
   Recent events underline this ...

   But ofc the article represents the finest traditions of Mr Brezhinsky :
   http://www.comw.org/pda/fulltext/9709brzezinski.html

   http://www.amazon.com/exec/obidos/ISBN=0465027261/theatlanticmonthA/

   and the onslaught on individual and national freedom instituted by Global Megacorporations ... and their OWNERS

   I as a European do NOT want to be part of the diabolic imperialistic actions of a megalomaniac and fascistoid USA
   only acting for the PROFIT af a few persons ..who already OWN somewhere between 50 to 75 % of all there is to own in this world ... in spite of this STEALING the remaining wealth of citicens ... as we have wittnessed during the later years .... in order to ...DIS-EMPOWER the COMMON PEOPLE !

   These Companies :

   http://www.newscientist.com/article/mg21228354.500-revealed--the-capitalist-network-that-runs-the-world.html

   WHO .. are the owners ?
   WE KNOW !

   http://www.globalresearch.ca/the-federal-reserve-cartel-the-eight-families/25080

   Curiously above owners of the american dollar also are the majority shareholders in previously mentioned Mega-Corporations.. who own ...THE WORLD !

   And their Front-organisations ?
   We also KNOW :

   http://landdestroyer.blogspot.com/2011/03/naming-names-your-real-government.html

   The Hudson Institute was not on above list .. here a bit Info on WHO ..the Hudson Institute represents :

   http://www.sourcewatch.org/index.php?title=Hudson_Institute

   I as a European do not want to have the blood of Millions of Innocents on my hands ... as is the case for The UNITED STATES of AMERICA and the MULTINATIONAL MEGACORPORATIONS ...

   I have NOTHING in COMMON with these SATANIC ENTITIES !

   Geographically and Culturally I as a European have far more in common with RUSSIA and CHINA than a VULGAR and GREEDY MEGALOMANIAC UNITED STATES of AMERICA !

   China and Russia are also NOT BANCCRUPT as is the case for the USA where the latter only survives by STEALING the WEALTH of OTHER NATIONS including those of EUROPE
   and as a Nation IS the MAIN REASON behind the current European financial Woes .. by DEFRAUDING European Capital into buying WORTHLESS Ameriacan Financial debt instruments

   SO ..I say ... NO ... to an "Atlantic Century " .. we already have tried that .. to our DETRIMONY ... I prefer a EURASIAN Century .. which for any EUROPEAN who still can THINK ... is the only future worth considering

  4. CommentedZsolt Hermann

   I really would like to believe in this fairy tale, as if it was true, it would bring good fortune to all, since in today's global, interconnected world if the main engines of growth, development found their direction and fuel again it would propel the whole system with them.
   Unfortunately though the fairy tale looks very much like the "Emperor's new clothes", and the truth is the emperor already looks naked if we look at the picture honestly.
   The "rising" in the US, and "stabilization" in Europe only happens on paper, and in those high powered meetings, nothing of it is felt on the streets, or in the homes of the actual population living in those countries.
   Unemployment, especially youth unemployment is rising, living costs, social inequality is rising, the previous social net supporting the weaker layers is disappearing, the debt burden is burying layer after layer, people in general are more depressed and empty than ever, and there is absolutely no sign of any change from their point of view.
   Only the cash flow, the financial infrastructure that is dealt with, but it has very little relevance to people, and it is cosmetic in nature, unable to change the fundamental system crisis.
   The significance of the "mighty military force" of the west is also becoming irrelevant in the age of long range missiles, defense shields, remote control drones and virtual warfare, none of the recent western lead wars, putting troops on the ground achieved any meaningful success, in truth they were all failures.
   The "newly found energy independence" has only relevance in terms of the over consumption, over production, constant proliferation, exploitative economic model, but this model is unsustainable and is collapsing, in truth for a normal, modern human life we do not need even the fraction of the energy we consume today, thus this hysteria about energy independence will lose its meaning very soon.
   In short there is no "coming Atlantic century" for multiple reasons. Most of the "signs" the article is based on are irrelevant, meaningless, moreover the world is a single, interconnected and interdependent network, either all of us pull through, by fundamental changes to our lifestyle and interrelations, mutually working together complementing each other, or we all sink deeper ad deeper into crisis until the suffering will force us to change.

  5. CommentedAndré Rebentisch

   Exactly that phrasing of Mme Clinton was quite alarming. As well as the patronizing tone of Mr. Biden. The phrase "remains" indicates withdrawal in the defense context.

  6. CommentedRobert Upshaw

   The growing trade and energy routes are on the Indian and Pacific rim. That's where the action is. R. Kaplan detailed this in his book Monsoon. Europe's position is the weakest of all.

   More: http://thepondsofhappenstance.blogspot.com/2013/02/the-hubris-of-europhiles.html

  7. CommentedAvraam Dectis

   .
   "have the largest military force in the world by many multiples"

   --------------------------------------------------------------------------------

   It should be noted that while these Democracies are well armed, the USA, at least, is reduced to allowing large stalker gangs to openly poison people, some of whom have been openly poisoned for over 15 years while the police and government just watched.

   A Democracy that cannot use its millions of men under arms to protect its citizens or arrest its worst criminals is a Democracy in name only. It is really just a figurehead providing a pleasant illusion to cover up the fact that it is really a fractured entity with each splinter operating under rules and penalties that are unwritten and enforced by fear.

   See "gang staking" if any of this is news to you.

   In the USA, crime pays.
   .

  8. CommentedProcyon Mukherjee

   This essay is in sharp contrast to the forging reality that the center of gravity of the world's economic engine is slowly but steadily moving East.

   The gas bonanza has not seen gasoline prices move South, which is what the fundamental fallacy is that is yet to be explained, although natural gas prices have continued to move in the downward trajectory.

    CommentedAvraam Dectis

    .
    There is conjecture that speculation is artificially supporting energy prices.
    .

  9. CommentedAndrés Vallejo

   Buttressing all this optimism is only possible by relegating what should be our most pressing concern to a passing comment: "As an extra bonus, the higher US proportion of gas use has reduced US carbon emissions to 1992 levels." Even this cheer should be handled with care, as this interesting note explains: http://thinkprogress.org/climate/2012/12/05/1275811/why-claims-about-reductions-of-us-carbon-dioxide-emissions-are-misleading/?mobile=nc

  10. CommentedPaul A. Myers

   The US will be completing a transition in Obama's second term from being the biggest dumb government in the world under Bush to a pretty sensible steward of a very strong private-sector dominated US economy. All the job growth in the US since 2009 -- five million jobs -- has been in the private sector. The US has rebalanced towards a more productive economy in a very strong way.

   A truly enhanced free trade area with Europe would integrate half the world's economy and probably contribute towards many European countries moving towards a more productive future.

   So there are two win-wins out there for Europe: integrate within Europe and integrate across and around the Atlantic.

  11. CommentedStepan February

   There has been lots of cheerleading by the Syndicate recently. First the rise of the robots, now this. Its like our public intellectuals are not the drivers of our destiny but just the headlights illuminating the next few yards of the road.

  12. CommentedMike Chu

   Isn't the West bankrupt and East the creditors? Or, does Biden know something we don't.

  13. CommentedShane Beck

   Demographics say otherwise- both the US and Europe have ageing populations, which do not bode well in welfare states. Of course Russia, China and Japan have the same problem so it will be interesting to see how each nation copes....

  14. CommentedJosé Luiz Sarmento Ferreira

   Maybe so, but the European Union is the only political entity in the World to have made Keynesian economic policies illegal. Member-States can be fined heavily for not inscribing anti-Keynesian rules into their Constitutions. This blatant ideological bias doesn't bode well either for Europe or for its partners.

  Featured