Saturday, April 19, 2014
Exit from comment view mode. Click to hide this space
2

Funguje legalizace prostituce?

AMSTERDAM – Prostituce je v podstatě jediná součást průmyslu osobních služeb v Nizozemsku, která funguje. V Amsterdamu si nemůžete zajít na manikúru, aniž se objednáte dva týdny dopředu, ale muži si kdykoliv mohou koupit sex – nadto za atraktivní cenu. Legalizace prostituce v říjnu 2000 pouze uzákonila dlouholetou nizozemskou tradici tolerance k nákupu a prodeji sexu. Je však legalizace správným přístupem?

Dokonce i v Nizozemsku jsou ženy a dívky, které prodávají své tělo, běžně terčem výhrůžek, bití, znásilňování a zastrašování ze strany pasáků a zákazníků. V jednom nedávném soudním procesu čelili dva němečtí bratři tureckého původu obžalobě, že přinutili více než 100 žen pracovat v amsterdamské vykřičené čtvrti ( De Wallen ). Podle advokáta zastupujícího jednu z obětí pochází většina těchto žen z rodin poznamenaných incestem, alkoholismem nebo sebevraždou některého z rodičů. Případně pocházejí z východní Evropy nebo jihovýchodní Asie a staly se oběťmi obchodu s lidmi, když podlehly nabídkám slušného zaměstnání nebo je rodiče jednoduše prodali.

Tyto ženy jsou hlavní turistickou atrakcí Amsterdamu (po nich následují kavárny, v nichž se prodává marihuana). Odhadem 50-90% z nich je však ve skutečnosti sexuálními otrokyněmi, které jsou každodenně znásilňovány, přičemž policie tomu jen nečinně přihlíží. Je nepochopitelné, proč jejich klienti nejsou souzeni za znásilnění, ovšem nizozemští politici tvrdí, že nelze posoudit, zda prostitutka pracuje, či nepracuje dobrovolně. Policisté z amsterdamského mravnostního oddělení, zděšení jejich každodenním údělem, požádali o přeložení na jiná oddělení. Teprve letos začala městská správa zavírat některé nevěstince kvůli jejich napojení na zločinecké organizace.

Podle studie zveřejněné v časopise American Journal of Epidemiology umírají prostitutky v průměru v 34 letech. Ve Spojených státech je pravděpodobnost zabití prostitutky na „pracovišti“ jedenapadesátkrát vyšší než u druhého nejnebezpečnějšího povolání žen, totiž u prodeje alkoholu ve specializované prodejně. Jiné studie ukazují, že devět z deseti prostitutek si naléhavě přeje této práce zanechat. Téměř polovina z nich se nejméně jednou pokusila o sebevraždu.

V roce 1999 dekriminalizovala švédská vláda prodej sexu, ale udělala trestný čin z pasáctví nebo nákupu sexu. Podle takzvaného švédského „zákona o sexu za peníze“ lze platby za sex trestat pokutou nebo vězením ve výši až šesti měsíců, k čemuž je nutno přičíst ponížení spojené s veřejným odhalením. Podle švédských úřadů se počet prostitutek ve Švédsku po přijetí zákona snížil o 40%. Gangy obchodníků s lidmi se teď Švédsku spíše vyhýbají, protože obchody nejdou.

Norsko, které má v otázce práv žen solidní reputaci, pečlivě porovnalo švédský a nizozemský model, dospělo k závěru, že následováníhodný je model švédský, a změnilo podle toho legislativu.

Úspěch švédského přístupu není až tak překvapivý. Podle jedné kalifornské studie by většinu mužů, kteří si koupili sex, odradilo riziko veřejného odhalení. 79% mužů například uvedlo, že by je odradilo, kdyby existovala určitá pravděpodobnost, že se o jejich počínání dozvědí jejich rodiny. A ohromujících 87% z nich by odradila hrozba, že policie uveřejní jejich fotografie nebo jména v místních novinách.

Většina těchto mužů vykazovala ve vztahu k ženám patologické chování. Každý pátý přiznal, že v minulosti znásilnil ženu, a čtyři z pěti uvedli, že návštěvy prostitutek jsou pro ně závislost.

Prostituci se často přezdívá „nejstarší řemeslo“. Je to však jen způsob, jak ospravedlnit vykořisťování nejzranitelnějších žen (v Nizozemsku existuje i mnohem menší počet prostitutů, ale ti nemají pasáky jako jejich ženské protějšky). Skoncování s prostitucí vyžaduje rázné vedení a vizi o skutečné rovnosti pohlaví.

Švédská praxe pojmenovávání a očerňování je zcela neholandská. Pro některé muže je však rozkoš z nákupu sexu částečně spojena i s ponižováním dotyčných žen. Pro jiné, jako je bývalý guvernér New Yorku Eliot Spitzer, může být nejlákavějším aspektem sexu za peníze příslib diskrétnosti a anonymity. Pranýřování klientů je každopádně spravedlivý trest a současně účinný odstrašující prostředek.

Exit from comment view mode. Click to hide this space
Hide Comments Hide Comments Read Comments (2)

Please login or register to post a comment

 1. CommentedRobert Snashall

  Sounds to me like a lot of these problems in Holland could be simply solved by regulating the industry more, and requiring greater transparency. A lot of industries would suffer from quasi-slavery if it were not for labour regulations.
  Also, the statistics on Sweden are highly questionable. The general consensus seems to be that they are useless, as by criminalizing the consumer all activities are now unobservable, unmeasurable, and as a consequence inherently more dangerous.

 2. CommentedLuke Keffle

  It's amazing how the anti-prostitution lobby that doesn't consider the reduced quality of life and psychological damage caused by sexual frustration and an unequal distribution of sexual pleasure in society. Furthermore, it's amazing how almost all of the evidence that links human trafficking to legalization of adult-adult, consensual prostitution is coming from quacks and criminals. Think about it.

  Wendy Murphy: now discredited for promoting false accusations against Duke Lacrosse with fabricated studies. She wasn't disbarred due to the influential Irish-lobby that breaks the knees of their opponents.

  Lauren Hersh: now fired from her job as prosecutor for withholding exonerating evidence from several people she accused of rape A certain lobby and moneyed interest influential in Democratic Party politics has prevented her from being disbarred.

  Karen Townsend: Now thoroughly discredited for suggesting that the completely innocent Jordan Johnson was a probable rapist. Still on the bench due to the DOJ pandering to this fascist block that claims to represent Feminism.

  Helen Mees: Now arrested and awaiting trial for stalking and threatening a man

  I urge everyone to read this article to see how bad the state of academia has become.

  "But an estimated 50-90% of them are actually sex slaves, raped on a daily basis with police idly standing by. "
  She provides no evidence to support this claim. If it's true, than perhaps her anger should be directed towards the police.

  "According to a study published in the American Journal of Epidemiology , the average age of death of prostitutes is 34."
  Again, she doesn't actually show the study and just names the journal, but looking at the Potterat and Brewer study of 2004,
  "http://aje.oxfordjournals.org/content/159/8/778.full", the study ONLY DEALT WITH ILLEGAL PROSTITUTION IN THE US. In the Netherlands, the average life-expectancy of a person who has previously worked as a legal prostitute is about 70.

  Furthermore, the Swedes are using their laws to bully short men into suicide. The Magnusson study "Strong inverse association between height and suicide in a large cohort of Swedish men: evidence of early life origins of suicidal behavior?" published in 2005 in Am J Psychiatry confirms the Swedish "feminists" are bullying the ugly and short by using sexual frustration to drive suicide among them.

  It's clear what this lobby is trying to do. They want a full-scale war of bureaucracy to subjugate those they don't deem attractive.

Featured