Afghánský návrat domů

KÁBUL – Jako by ozbrojený konflikt mezi afghánskými vládními jednotkami podporovanými Američany vedenou koalicí a Talibanem nestačil, čelí dnes Afghánistán také krizi, kterou by rád nakonec označil za úspěch: krizi „velkého návratu“.

Od Džalalabádu až po Herát – v podstatě v celém severním Afghánistánu – lze vidět stopy po Afgháncích vracejících se z exilu. Všude se to hemží pestrobarevnými pákistánskými náklaďáky převážejícími trámy, dřevěná okna, dveře a rámy postelí, na nichž sedí manželky a děti.

Úprk z Afghánistánu měl obrovské rozměry: na vrcholu exodu žilo za hranicemi své vlasti až šest milionů Afghánců, převážně v Pákistánu a Íránu. Přibližně tři čtvrtiny z nich uprchly po sovětské invazi v roce 1979 a menší množství jich uprchlo před vládou prosovětského prezidenta Nadžíbulláha, případně v letech 1992-1996 během občanské války mezi různými frakcemi mudžáhidů a tehdejší vládou Talibanu. A někteří – ti, kteří podporovali Talibán – uprchli poté, co byli jejich vůdci po vstupu vojsk Severní aliance do Kábulu v listopadu 2001 vyhnáni ze země.

https://prosyn.org/CX06uvXcs