Asijský demokratický bezpečnostní kosočtverec

TOKIO – Když jsem v létě roku 2007 vystoupil jako premiér Japonska v ústředním sále indického parlamentu, mluvil jsem o „Soutoku dvou moří“ – tento obrat jsem si vypůjčil z názvu knihy, kterou v roce 1655 napsal mughalský princ Dara Šikó. Odměnou mi byl potlesk a jednoznačný souhlas přítomných zákonodárců. Následujících pět let mě ještě více utvrdilo v názoru, že jsem tehdy řekl správnou věc.

Mír, stabilita a svoboda námořní plavby v Tichém oceánu jsou neoddělitelně spojené s mírem, stabilitou a svobodou námořní plavby v oceánu Indickém. Události ovlivňující dění v každém z těchto oceánů jsou vzájemně provázanější než kdykoliv dříve. Japonsko coby jedna z nejstarších námořních demokracií v Asii by měla hrát významnější roli při zachovávání obecného blaha v obou těchto regionech.

Přesto se zdá, že se Jihočínské moře stále více stává „jezerem Peking“, které bude podle analytiků pro Čínu tímtéž, čím bylo Ochotské moře pro sovětské Rusko: mořem dostatečně hlubokým na to, aby tam námořnictvo Lidově osvobozenecké armády (LOA) mohlo umístit základnu svých útočných ponorek na jaderný pohon, schopných odpalovat rakety s jadernými hlavicemi. Už brzy bude běžně k vidění nově postavená letadlová loď námořnictva LOA, která bohatě postačí k zastrašení čínských sousedů.

https://prosyn.org/K10mUQ0cs